Realizacja Mallow 2018

 

Przygotowanie przed wyjazdem  do Irlandii
Młodzież przed wyjazdem na staż uczestniczyła w przygotowaniu  językowo- kulturowo- pedagogicznym. Zajęcia miały na celu przybliżenie kultury kraju partnera,  prezentowano przydatne informację odnośnie przygotowania się do wyjazdu, a także uczestniczyli w intensywnym kursie porozumiewania się w języku angielskim.
W ankiecie przeprowadzonej  po zakończeniu zajęć młodzież wysoko oceniła przydatność tego typu aktywności stażowej.

Przygotowania - prezentacja

Podróż
Młodzież zebrała się szumnie pod złotoryjskim ZOK  dnia 9 kwietnia 2018 r. punktualnie o godz. 12.00 ruszyli na lotnisko we Wrocławiu skąd odlatywał samolot irlandzkich linii  Ryanair. Samolot wylądował w Shannon, oddalonym o ok. 120 km od miejsca docelowego dla naszych stażystów.
Wrażeń było sporo,  humory dopisywały mimo opóźnień w locie i znacznie mniej korzystnej pogodzie.

Praca
Logistycy - układanie towaru na powierzchni sklepowej, segregacja odpadów  powstających podczas rozładunku oraz zmiany asortymentu, utrzymywanie czystości i porządku na powierzchni sklepowej, wypełnianie dokumentacji dotyczącej daty przydatności produktu, planowanie pracy, doskonalenie umiejętności pracy w zespole to główne zadania   jakie wykonywała młodzież ( 5 uczniów) w sieci sklepów TESCO  w Mallow.
Budowlańcy - roboty rozbiórkowe, remontowe  tj. układanie podłóg, malowanie, szpachlowanie, prace porządkowe na terenie budowy, a także uczestnictwo w obsłudze sprzętu budowlanego to dominujące zadania grupy ( 3 uczniów) budowlańców odbywających praktykę w firmie  Green Rock Home Construction w Cork
Mechanicy- Złotoryjscy  mechanicy opanowali pobliskie zakłady w okolicy , rozlokowani byli w firmach po dwie osoby, dwóch śmiałków miało praktyki bez wsparcia kolegi i to właśnie oni poddani byli największemu sprawdzianowi porozumiewania się w języku angielskim. Firmy, w których młodzież odbywała staż:
1 osoba - Rad Cars w Cork
1 osoba - O’Briens Garage w Mallow
2 osoby - Mallow Commercials Itd.
2 osoby - Kearys of Mallow Limited
2 osoby - Automax Garage  w Cork

Zakwaterowanie i wyżywienie
Młodzież zamieszkiwała w rodzinach irlandzkich  i tam też zasmakowała gościnności tego narodu. Zapewniono im pełne wyżywienie, a  otrzymane kieszonkowe mogli  przeznaczyć na lunch  ( godzinna przerwa w pracy na posiłek).

Kurs języka  angielskiego
Partner irlandzki zapewnił 20 godzinny kurs języka angielskiego. Młodzież otrzymała certyfikaty potwierdzające zaliczenie kursu na poziomie B2.

Kurs  Safe Pass
Dla uczniów budowlanki i mechanika zorganizowano kurs safe pass - odpowiednik polskiego BHP, tyle tylko że w Irlandii przestrzega się bardzo rygorystycznie. Dotyczy wszystkich pracowników, szczególnie jednak tych, którzy chcą rozpocząć pracę w branży budowlanej. Bez zrobienia Safe Pass nie można nawet wejść na teren budowy i spytać o jakąkolwiek pracę.

Kurs  tańca irlandzkiego
Uatrakcyjniając pobyt w malowniczym Mallow  Your international Training zorganizował dla naszych uczniów kurs tańca w   sali hotelu Hiberian w Mallow

Wycieczki
Bogaty program kulturowy przygotowany przez partnera irlandzkiego uatrakcyjnił pobyt naszych stażystów w Irlandii. Oprócz wycieczek pieszych po Mallow,  zwiedziliśmy:
- Cork jest drugą irlandzką metropolią z małym i skondensowanym centrum miasta. Dowiedzieliśmy się, że wiele zabytkowych budynków zostało w nim zniszczonych w latach 20. XX w. podczas walk niepodległościowych Irlandczyków.  Cork  położone jest w dolinie rzeki Lee.
- Moherowe Klify - dcinek klifowego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w zachodniej części Republiki Irlandii. Klify, zbudowane z wapieni i piaskowców, mają  około 8 km długości,  w najwyższym miejscu osiąga wysokość 214 m. Jedna z głównych atrakcji turystycznych Irlandii. Na ich szczycie wznosi się XIX-wieczna kamienna wieża – O'Brien's Tower, zbudowana jako atrakcja turystyczna i punkt obserwacyjny.
- Killarney – malowniczy spacer po  Parku  Narodowym Killarney, który słynie z : rezydencji Muckross ( XIX wiecznej posiadłości w stylu elżbietańskim); wodospadu Torc o wysokości 18 metrów; zamku Ross  oraz tzw. Spotkania Wód ( obszaru o charakterze ogrodu botanicznego z bogata subtropikalną roślinnością).
- Kinsale -  niewielkie miasteczko w południowej Irlandii (hrabstwo Cork) gdzie znajdują się ruiny fortów obronnych po obu stronach wejścia do portu - James Fort i Charles Fort

Pożegnanie
W ostatnim dniu przed wyjazdem odbyło się spotkanie podsumowujące odbyty staż zawodowy , młodzież poddana była badaniom ankietowym , wręczono uczniom certyfikaty potwierdzające odbyte praktyki zawodowe, a także udział w kursie językowym.
Żal było wracać …..